Tvarově bohatým akumulačním kamnům v kombinaci se sporákem a pečící troubou vdechl život legendární slovenský kamnář. Jedná se o jednoplášťovou konstrukci s jedinečnými prvky kování a ručně vyráběnou plotnou. Stavba je vynesena na ocelových podpěrných nohách, díky čemuž dílo přípomíná spíše nabytkový solitér. Celá svépomoc zde spočívala v drobných dozdívkách ohniště a především v omítání pláště. Majitelka na své dílo může být právem hrdá. Hlínu s láskou a precizností sobě vlastní na kamna nanesla, zapravila a na závěr krásně vyhladila.
Mnozí se mu smáli, že "tohle nikdy nemůže fungovat a topit". On se přesto nezalekl a šel si svou cestou. S pomocí odborného dozoru postavil krásná akumulační kamna a nyní je pro něho topení zážitkem. Akumulační kamna o výkonu 6,5 KW a přikládáním z chodby vytopí nejen hlavní obytnou část, chodbu, ale také jednu horní místnost uzavřeným teplovzdušným okruhem. Stavba omítaná hlínou s přiznanými kouřovody více než topidlo připomíná legendárního Golema nebo futuristický parní stroj.
Středně těžká akumulační kamna o výkonu 5 KW bez problému vytopí celý slaměný dům. Požadavkem majitelů ovšem nebyla pouze funkce vytápění. Přáli si také pečící troubu, sušící box a vyhřívané ležení, a to vše co nejlevněji, nejrychleji a pokud možno z vlastních zdrojů. Při stavbě tak byly použity staré kachle, magnezitové cihly a bazarové šamotové desky dovezené z nedalekého okolí.
Nemusíte mít moc peněz, stačí mít chuť a šikovné nápady...Krásná ukázka, jak účelně lze vystavět nový sporák na vaření z repasovaného kování a místo kachloví vkusně užít hliněné omítky. Gratuluju a plesám nad další zdařilou svépomocnou stavbou:-)
Nenechte se zmýlit. I akumulační kamna mohou vypadat jako sporák. V tomto případě jde o zdařilou funkční napodobeninu, kdy si majitelé tradiční chalupy v Bohdalovicích na Tanvaldsku přáli mít v domě design klasického sporáku s ležením, a přítom mít k dispozici všechny výhody akumulačních kamen. Kamna nejenže vytopí hlavní místnost, ale také přilehlou chodbu a teplovzduchem dokonce natemperuje i jeden horní pokoj. V hlavní místnosti je těsně pod litinovými tály veden tahový systém, který dále na své cestě obíhá kolem pečící trouby a do komína se zaúsťuje pod ležením. Díky tomu Vám na plotně čaj nevychladne, v troubě dozlatova upečete křehké kuřátko a na ležení strávíte nejednu příjemnou chvilku. Zkrátka dokonalé domácí štěstí, které si můžete postavit vlastníma rukama:-)
Oprava probíhala svépomocně bez odborného dozoru v období září - prosinec 2016. Šlo o rozebrání kachlů a jejich nové kvalitní sestavení, na přání majitele byly vyměněny horní okrajové kachle s hladkým povrchem za kachle s ornamentem. Protože majitel nechtěl investovat do kachlů nových, byly použity levně zakoupené z bazaru. Současně se šamotem obkládala i zeď, na kterou doléhá kobka a částečně se dělala šamotem i vyzdívka s odkouřením. Nevyhovující původní trouby a dvířka byly rovněž vyměněny za kvalitní nerezové a stejně tak prohnuté a úzké litinové tály byly vyměněny za nové větší.
Další zajimavý projekt svépomocí s odborným dozorem. Středně těžká akumulační kamna o pouhém výkonu 2,6 KW vytopí celý nově postavený srub. Kamna kromě vytápění slouží jako vyhřívané schodiště do podkroví a také z důvodu úspory místa jako středová příčka rozděluje kuchyň, koupelnu a obývací místnost. Kamna mají deklarovanou akumulační dobu 12 hodin, majiteli však stačí zatopit 1 x denně 10 kilogramů dříví.
Historická sloupová kamna neznámého stáří. Kachlová kamna byla nejdříve rozebrána, aby byla po rekonstrukci budovy opět vystavěna v jiné místnosti. Stavbu prováděl samotný kastelán tvrze a konečný výsledek stojí opravdu za to. Samotní návštěvnící tvrze se podivují, že sloupová kamna byla teprve nedávno postavena na tomto místě. Ba co víc, v kamnech se topí, takže kromě estetického zážitku se budete moci i ohřát.
Koupě krásného domu pod hradbami hradu v obci Lipnice nad Sázavou neznamenalo pouze nákladnou rekonstrukci celého domu dle představ nových majitelů. Každý starý dům s velkou duší potřebuje tradiční kachlová kamna, a tak si majitel před sebe postavil velkou výzvu je postavit. Středně těžká kachlová kamna stavěná na hlínu o 4,5 KW výkonu vytopí nejen obývací místnost spojenou s kuchyní, ale také halu a dětský pokojíček v horním patře.
Lehká omítaná kamna o výkonu 3.2. KW s průměrnou akumulační dobou 12 hodin a délkou tahů 5.4 metrů se po dvou letech příprav a stavebních prací konečně dostala do finální podoby. Majitelé domu si od samého začátku velmi citlivě a zajímavě navrhovali design kamen, a díky tomu vznikla v hlavní obytné místnosti překrásná dominanta. Kamna disponují částečně vyhřívaným sezením a kdo by měl chuť, může si vylézt i do vyšších úrovní kamen a pořádně si nahřát pozadí. I přes svůj moderní vzhled byla kamna stavěna z klasického šamotového a žárobetonového materiálu a všechny zakulacené tvary byly řádně nařezány z malých šamotových plátků. Jelikož se jedná o dobře utěsněnou novostavbu, ke kamnům je pod podlahou přiveden externí přívod vzduchu řízený klapkou. Ať kamna dobře slouží po dlouhá léta...
Na Zlínsku v zimě námořnící neplují po mořích širého světa, ale staví doma kamna. Krásná omítaná lehká kamna o výkonu 3,1 KW s nevyhřívaným ležením už nyní sálavě vytápí ve staré chalupě obývací místnost a teplovzdušně dohřívá kuchyň a chodbu. Sokl kamen byl vyzděn obyčejnými pálenými cihlami, ohniště a tahy jsou šamotové lepené kamnářským lepidlem s hydraulickou vazbou. Plášt byl pak lepen kombinací tenkých šamotových a žárobetonových tvarovek. Kamna dokáží ve velmi rychlém čase propustit teplo, což při rekreačním způsobu užívání chalupy je potřeba. Plášť výrazně doplňují staré kachle z původních kamen, které již nešlo i přes velkou snahu majitelů zachránit.. Tyto kachle jsou unikátní předevšm svým místním původem, ruční výrobou i autorizovaným podpisem lokálního kamnáře z let Franze Josefa II.
Na jaře se majitel kame opět vydal na vodu. Plánuje však na nastávající zimu kamna designově dodělat a především pozvat na návštěvu vnuka kamnáře, který prý tenkrát velmi oplakal bouračku kamen. K stému výročí dostaly kachle opět nového hostitele. Ať krásně hřejí a táhnou.
Že je v Česku stále dost šikovných lidí se zlatými moravskými ručičkami se můžeme přesvědčit v obci Světlá Hora na Bruntálsku. Nejenže se podařilo majiteli domu postavit svépomocí krásný kachlový sporák, on si navíc sám k němu zhotovil i kování. Stavbu sporáku stavěl majitel pouze na základě získané literatury a účasti na kamnářském workshopu. Sokl kachlového sporáku je tak vyzděn tradiční vápennou maltou z červených pálených cihel, na ostatní zdění a venkovní omítky byla použita hlína. Kachle byly dodány na objednávku od nedaleko vzdálené firmy Hein. Kromě zakoupené ocelové plotny s rámem je ostatní kování vlastnoručně dělané. Jelikož má komín silný tah, při větrném počastí je nutné regulovat klapkou odtah do komína. Celkově se jedná o velmi zdařilé dílo a snese i přísná kamnářská kriteria. Slávku, gratuluju ti ke zdařilému dílu a přeju mnoho pohody a tepla u tvého nového sporáku!
Kompletní rekonstrukce nefunkčních kachlových kamen s pečící troubu vytápějící kuchyni a obývací místnost. Po detailním prozkoumání vnitřku kamen bylo nutno konstatovat, že při jejich výstavbě nebyly dodrženy žádné kamnářské ani kominické normy. Kamna byla vsazena dovnitř komínu a s pomocí tahových klapek bylo možno regulovat proudění spalin z ohniště do dvou cest. První měla ohřívat pečící troubu, přičemž ani po dlouhodobém topení nebylo v troubě možno péct. Druhá byla vedena do obývacího pokoje, kde skrz šamotové tahy se zaústila do litinového výměníku s kouřovodem do komínu.