Základní informace

Průběh stavby kamen svépomocí s odborným dohledem (supervize)

JAK ZAČÍT

Napište mi email se základními informacem na adresu info@hlinenakamna.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře. Na Vaše emaily obvykle odpovídám do několika dnů.

ÚVODNÍ KOMUNIKACE

Zájemci o stavbu kamen svépomocí jsou ze všech částí České republiky, ale už i Slovenska. S přihlédnutím na velké vzdálenosti, které nás mezi sebou dělí, není nutné za každou cenu ihned osobní setkání. V době moderních technologií již lze podstatnou část přípravy projektu zvládnout i na dálku.

Záleží tedy na Vás, jaký počáteční způsob komunikace u svého projektu upřednostňujete:

  • Zašlete EMAILEM svůj stavební záměr a požadavky na topidlo, projektovou dokumentaci domu, s okótování vytápěných místností, vyfotografujte a změřte objem vytápěných místností, popište komín, kam bude zaústěn tahový systém z kamen (průměr průduchu, typ komína, výška komína, výška sopouchu nebo zděře). Na základě poskytnutných informací můžeme spolu i na dálku zhodnotit realizovatelnost projektu.
  • Pokud se neradi vypisujete přes počítač, ZAVOLEJTE a během několika desítek minut jsme schopni domluvit vše podstatné. Rovnou pak můžeme přejít do akce, která se přes email domlouvá i několik týdnů.
  • OSOBNÍ SCHŮZKA na místě plánované stavby je určená pro ty, co jsou jasně rozhodnuti pro stavbu kamen svépomocí. Osobní schůzka je placená konzultace přímo na místě stavby a je nejefektivnějším způsobem přípravy projektu. Pouze na místě stavby dokážeme společnými silami najít to nejlepší řešení pro Vaše kamna a předejít eventuálním požárním, technickým i užitným rizikum související se stavbou.
  • Zavolejte a domluvte si se mnou SCHŮZKU V LYSÉ NAD LABEM. Tyto schůzky jsou vhodné především pro ty, co se svými projekty stavby a rekonstrukcí domu teprve začínají.

Úvodní emailová a telefonická konzultace je ZDARMA. Osobní setkání jsou zpoplatněné. Více informací naleznete zde: http://www.hlinenakamna.cz/uvodni-konzultace

DIMENZOVÁNÍ KAMEN A NÁVRH VZHLEDU

Kamna musí zejména dobře a účelně topit, o to se postarám. Vše ostatní je otázkou designu, s kterým Vám rád pomůžu. Pokud vytvoříte svůj vlastní návrh, tím lépe.

KOMPLETNÍ ZAJIŠTĚNÍ MATERIÁLU NA STAVBU

Nemusíte pracně shánět informace o technických vlastnostech a určenému využití jednotlivých kamnářských materiálů. Veškerý kamnářský materiál nutný na stavbu Vám sám zajistím a dopravím přímo na místo. Pro svou stavbu tak získáte praxí vyzkoušený kvalitní materiál v odpovídajícím množství napočítaný pro Vaší stavbu. Díky tomu se můžete soustředit jen na to podstatné - na stavbu kamen. Ostatní, jako hlína, cihly a jiné pálené tvarovky, písek, cement, vápno, a jiné obyčejné stavebniny jsou na Vás.

Někteří z Vás to dobře umějí s kovem, dřevem nebo kamením. Není problém si vyrobit vlastní kování, dřevěnou sedačku nebo obklad z kamene a tímto obohatit Vaše budoucí kamna.

Pro stavbu kamen je možné využít i repasovaných kachlů, starých šamotových nebo magnezitových cihel, případně vysloužilého kování či jihého bazarového materiálu...To už se ale domluvíme individuálně.

PRAKTICKÁ ŠKOLENÍ A E-LEARNINGOVÉ NÁVODY PO CELOU DOBU STAVBY

Nenechám Vás v tom plavat. Na každém osobním setkání dostanete dostatek informací pro následující etapu výstavby. Vždy si budeme vše podrobně vysvětlovat, malovat i názorně ukazovat. Prakticky se tak naučíte ovládat všechny základní kamnářké dovednosti jako jsou míchání hlíny, vyzdívání ohniště a tahového systému, lepení pláště, futrování kachlů, kramlování, usazování dvířek, omítání, izolování zdí, dopojování do komína, apod. Navíc pro svou práci získáte cenného pomocníka - prostřednictvím podrobně zpracovaných on-line návodů zpřístupněných na webových stránkách hlinenakamna.cz si budete vždy vědět rady, jak dál postupovat. 

SVÉPOMOCNÁ PRÁCE A SPOLEČNÉ KONTROLNÍ DNY

Průběh projektu předem rozdělíme do několika etap vlastní výstavby. Po každé dokončené fázi se společně sejdeme a zhodnotíme práci. Pokud bude vše v pořádku, vysvětlíme si etapu následující a ukážu jak se co dělá. V případě potřeby Vám budu kdykoliv k dispozici prostřednictvím telefonu nebo emailu. Veškerý vysvětlovaný obsah je pouze teoretický. Praktické ukázky nebo společná práce na kamnech při návštěvním dnu není z časových důvodů možná. Schůzka obvykle trvá 2-4 hodiny.

Kontrolních dnů během projektu je zpravidla 3 až 6:

1. kontrolní den - úvodní proškolení a seznámení s kamnářskými materiály

Co budeme dělat: Příjem a uskladnění dodaného materiálu, Stavba soklu a Externího přívodu vzduchu

2. kontrolní den - Založení ohniště a tahů, usazení dvířek

Co budeme dělat: Stavba dna ohniště, rozměření ohniště, pádu a prvního tahu, umístění čistících otvorů. předpokládané usazení dvířek

3. kontrolní den - Zaklopení ohniště a pádu, upevnění dvířek

Co budeme dělat: Uzavření ohniště a pádu, vybudování roztápěcí štěrbiny nebo usazení roztápěcí klapky, stavba dalších tahů, upevnění dvířek s ohledem na rozdílné tepelné roztažnosti materiálů.

4. kontrolní den - Dokončení a dopojení tahů do komínu

Co budeme dělat: konstrukce vývodu z tahu a napojení na kouřovody, zaústění a nýtování kouřovodů do komínu, redukce sopouchu, zaizolování a utěsnění dopojení.

5. kontrolní den - Omítání kamen a stavba dalších funkčních částí kamen

Co budeme dělat: stavba boxu pro pečící troubu, zapravování perlinky do omítky, úvod do omítání hliněnými omítkami, aj.

6. kontrolní den - Stavba uzavřeného teplovzdušného systému ve vnitřních části kamen

Co budeme dělat: stavba a izolace prostupů přes stropní konstrukce, vracečky, teplovzdušného kanálu a sálavých ploch v podkroví.

Možnost mimořádných návštěv

Možná se Vám bude některá fáze zdát moc složitá nebo se „zaseknete“ a nebudete vědět, jak dál. Nevadí. Zavolejte a domluvíme se na mé osobní účasti.

Programy stavby svépomocí

Stavby akumulačních kamen z tradičních materiálů

Akumulační kamna stavíme obvykle tradičními technikami, tj. za použití jílu, písku, pálených červených a šamotových cihel, které si individuálně řežeme na ručních strojích. Z důvodu časových úspor, tepelně-izolačních či jiných funkčních vlastností si pak vypomáháme moderními materiály jako jsou kamnářská lepidla, formátované šamotové plátky, žárobetonové akumulační tvárnice, izolační desky a rohože, aj. S pomocí zjednodušených technologických postupů stavby kamen známých po tisíce let pak dosahujeme značných finančních úspor i dobrých výsledků. V případě, že finanční prostředy jsou výrazně omezené, využíváme pro stavbu kamen bazarového šamotového materiálu a repasovaného kování.

Stavby akumulačních kamen ze stavebnicového systému KTS a Brula

Cena a platební podmínky za odborný dohled

Cena

Cena odborného dohledu se skládá ze 4 částí:

1) Projekční přípravy

Více o projekčních přípravách zde

2A) Teoretický odborný dohled (vysvětluji+ukazuji+konzultuji)

S přihlédnutím na náročnost celkového řešení, použitých technologií a výběru doplňkových funkčních částí kamen se cena odborného dohledu počítá podle počtu nutných schůzek na místě stavby. Méně náročná stavba si vyžádá méně schůzek a naopak. Každá schůzka je zpoplatněna částkou 4 000 Kč bez DPH.

Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice

3 osobní schůzky na místě stavby 3 x 4 000 Kč 12 000 Kč + DPH

Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice + sporák
Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice + hypokaust
Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice + sporák + hypokaust

4 osobní schůzky na místě stavby 4 x 4 000 Kč 16 000 Kč + DPH

Akumulační kamna stavěná z šamotových cihel a desek + hypokaust + sporák

5 osobních schůzek na místě stavby 5 x 4000 Kč 20 000 Kč + DPH

2B) Praktický odborný dohled (vysvětluji+ukazuji+konzultuji+pracuji s Vámi)

V případě, že byste raději uvítali praktickou pomoc při svých stavebních začátcích a místo pouhé teorie a vysvětlování preferujete praktické zaškolení a mé ruce k dílu, cena je 6000 Kč bez DPH za 6 hodin práce.

3) Režijní náklady

Každý kotrolní den znamená jeden výjezd. Podle celkového počtu výjezdů lze snadno spočítat celkové dopravné. Účtuju si dopravné 6.80 Kč + DPH za každý ujetý km. Při výpočtu dopravného využívám konfiguraci nejrychlejší cesty na portálu www.google.cz/maps

4) zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz

Pro stavitele kamen svépomocí s odborným dohledem je zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz zcela zdarma po celou dobu trvání projektu.

Platební podmínky

Platby za materiál a odborný dohled probíhají vždy formou záloh. První záloha obvykle zahrnuje cenu materiálu + dopravné a je prováděna převodem. Další zálohové platby jsou již spojené s kontrolními dny na stavbě a je možno je složit v hotovosti nebo převodem na účet do aktuálního dne jejich uskutečnění.

1. schůzka - Co je nutné připravit

Než se sejdeme na 1. schůzce, je nutné si připravit:

Materiál přímo na místě stavby

Vybalte na paletách přivezený kamnářský materiál a nanoste jej přímo k místu stavby topidla.

Papír a tužka na psaní případně křída na kreslení

Připravte se na velké množství informací a úkolů, které budete muset vyplnit do další schůzky. Abyste nic nezapomněli, je dobré si vše psát a kreslit. Co lze, tak si také na místě budoucího topidla vyznačíme s pomocí křídy nebo tesařské tužky

Fotoaparát

Pokud nemáte fotoaparát na mobilním telefonu nebo chcete kvalitnější fotky, vemte s sebou fotoaparát. Na 1-2 schůzce zpravidla sestavujeme šamotové stavebnice a další materiály jen tak "na sucho". Je dobré si vše nafotit, abyste věděli jak následně postupovat. 

Prihlásit se k odběru Základní informace

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf doc docx ppt pptx gz rar tar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.