Kamnářská lepidla

Tento článek je přístupný po zaplacení členského příspěvku, zdarma je zpřístupněn pouze všem stavitelům kamen svépomocí s odborným dohledem.

Výukový online systém I.

Kamnářská lepidla jsou malty s hydraulickou vazbou. Vyznačují se vysokou přilnavostí a pevností spojů. Spoje provedené kamnářským lepidlem mají velmi podobné vlastnosti jako samotný šamotový materiál (stejná roztažnost). Díky tomu není nutné ve většině případů šamotové pláty nebo cihly k sobě skobovat či vázat, tak jak je tomu při použití hliněné malty.

Záleží na přesném určení daného výrobku, ale obecně mají kamnářské malty velmi široké využití. Lze je použít pro zdění kachlí, šamotových desek a plátů, pro výplň hluchých míst šamotových vyzdívek, pro opravy hrubších nerovností povrchu, pro provádění hrubších omítek, pro vytváření samonosných dílců, jako spojovací materiál pro vytváření prefabrikovaných bloků z kachlí, šamotových prvků apod.

Zpracování lepidla

Při práci s kamnářskou maltou se postupuje dle následujícího postupu :

  • Malta lze zpracovávat pouze při teplotách nad 5°C.
  • Kamnářské lepidlo rozmíchávejte v čisté nádobě ručně nebo za použití ručního elektricého míchadla.
  • Suchou směs nasypte do pitné (čisté) vody a důkladně promíchejte, dokud nebude mít směs kašovitou až medovitou konzistenci. Poměr vody při mísení se suchou směsí upravujte dlé účelu použití malty. Sušší směs je vhodná pro rychlé zdění, naopak velmi mokrou směs lze použít jako nosnou vrstvu pro perlinku.
  • Chcete-li urychlit tuhnutí malty, rozmíchávejte suchou směs teplou vodou.
  •  Po zpracování celé dávky směsi nádobu i další nářadí znovu očistěte a poté teprve míchejte dávku novou.
  • Již zatuhlá malta se nesmí v žádném případě znovu používat nebo dokonce ředit vodou! Dovoleno je pouze maltu rozmíchat špachtlí. Doba zpracovatelnosti by však neměla překročit výrobcem stanovenou dobu. Tuto informaci naleznete na etiketě kamnářského lepidla, případně v produktových listech.

Použití lepidla

  • Maltu aplikujte pouze na suchý povrch, zbavený nečistot a prachových částic.
  • Maltu velmi pečlivě nanášejte na obě kontaktní plochy. Následně se na jednu z lepených ploch nanese vlastní vrstva lepidla. Obě lepené plochy se poté k sobě přitisknou a jemnými krouživými pohyby a malým tlakem vytlačí přebytečné pojivo ze spáry. Vytlačené lepidlo špachtlí odstraňte a vlhkou hobičkou začistěte celý spoj.
  • Obeně platí zásada, že čím méně lepidla, tím pevnější spoj.
Fotonávod: 

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.