Loučka u Vizovic

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba bez odborného dohledu
Stav projektu: 
5

Technická specifikace

Topidlo: 
sporák
Typ ohniště: 
Sporákové ohniště
Externí přívod vzduchu: 
ne

Vlastní příběh

 

JAK NEJLÉPE ZÚTULNIT STAROU CHALUPU aneb DOBRÝ SPORÁK - ZÁKLAD KUCHYNĚ A ÚTULNÉHO DOMOVA

 

OPRAVA SPORÁKU - VI. 2014

Po zakoupení chalupy jsme se po čtvrtroku nutných oprav pustili do opravy kachlového sporáku. Po jeho hloubkové rekonstrukci, se kterou mi obětavě pomáhali přátelé ze Slopného, a kompletní výměně topného štítu, trouby a ostatních komponentů, funguje sporák výtečně. Protože z modrých kachlů bylo několik prasklých kvůli nešetrnému zacházení předchozích majitelů a náhradní jsme neměli k dispozici, použili jsme čtyři kachle bílé a dali jsme je na bok, aby původní čelní vzhled sporáku zůstal zachován. Kachlový sporák stál na hrubém betonu a cihlách. Přeteklý beton jsme osekali a obložili. Z původních šubrtů zůstaly jen venkovní rámečky, prorezivělé vnitřní plechy byly nahrazeny novými.

Na kachlovém sporáku jsme osadili topný štít s prosklenými dvířky - v zimních večerech je opravdu půvabné vidět ohněm ozářenou kuchyni. Troubu jsem kvůli jednotnému vzhledu rovněž volil se sklem a s teploměrem pro jistější pečení. První pečení kuřátka a perníků dopadlo na jedničku.

OPRAVA KOBKY

Kobka ve vedlejší místnosti pak prošla poněkud menší opravou než sporák. Vyměnili jsme vnitřní prorezivělé plechy, dotěsnili a opravili vymetací dvířka, vršek kobky i odkouření jsme zavřeli zbytkem obkladů.

Zkušenost první zimy - sporák má úžasný topný systém přes kobku ve vedlejší místnosti. V obou místnostech vyzděných z kotovice tak mám příjemné a měkké teplo, které jiný topný systém nedovede.

VYBUDOVÁNÍ OHNIŠTĚ V OBÝVACÍM POKOJI – IX. až XII. 2016

Součástí sporáku je i kvalitní pec na chleba. Ta byla ve velmi zachovalém stavu, takže stačilo pouze vyměnit stará dvířka za nové. V září 2016 došlo k realizaci mého přání mít živý oheň i vedle v obývacím pokoji. Pec na chleba má vynikající systém odvodu spalin a je celkově velmi objemná, takže  vybudování topeniště v její zadní části pomocí šamotové příčky nic nebránilo.

Při odbourávání cihel ze zadní stěny došlo k lehkému sesuvu hořejších dvou řad. Překlad jsme provedli z vyřazeného litinového tálu z kamarádových kachláků ve Vlachovicích a uvolněné cihly jsem otočil o 90°, čímž vznikla římsa.

Závěrem jsme zrenovovali pekelec, na kterém byly popraskané modré kachle. Dostat je však odsud po dobrém byl další, téměř nadlidský úkol. Kachle držely na velmi kvalitní vápenné maltě, důkladně promaštěné cementem. Ani ty krásné hnědé rohové kulaté kachle nebylo možné v místě, kde jsme chtěli přidat lavici a tu s nimi zakončit, volně vytáhnout. Všechny byly důkladně naplněny čistým cementem. Bohužel - oprava poplatná době velkého betonování "na věčné časy" se na tomto valašském skvostu podepsala nehezky, lavici jsem nakonec musel zakončit dřevěnou deskou. K hurdiskám jsme přidali dubový trámek a po obkladu pekelce i lavice dlažbou v imitaci dřeva zůstává dojem položené masivní dubové desky.

Veškerou maltu, která byla potřeba, jsme míchali z původní hliněné, kterou jsem získal při částečné demolici stodoly z cihlových sloupků a do které jsem, pro zlepšení pevnosti, přimíchal cementové lepidlo na obklady.

Závěrečná fáze byla nalepit dlažbu před dvířka, a to byl nejlehčí úkol z celé této akce. Na poměrně kvalitní prkna z podlahy jsme nalepili a malými hřebíčky zafixovali proti pohybu dřevěná pera, která nám pomohla vytvořit lepší rovinu a současně vymezila i malý vzduchový prostor pod dlažbou nahřívanou ohništěm.

Práce jsme dělali od září do prosince ve volných chvílích a současně jsme renovovali kachlový sporák u kamaráda ve Vlachovicích. S výsledkem jsme nadmíru spokojeni, za kobkou se dá nádherně ležet, lenošit, číst, relaxovat, nahřívat zkřehlé tělo, zkrátka vše, co právě komu vyhovuje.

STAVBA TEPLOVZDUŠNÉHO VYTÁPĚNÍ – VII. až VIII. 2017

Po vyzkoušeném modelu ve Slopném jsme začali stavět teplovzdušný systém, který by byl schopen vyhřát malý pokojík a částečně temperovat větší pokoj, který není obýván trvale a ve kterém jsou pro vytopení umístěna krbová kamna.

Kvůli prkenné podlaze a z ní vyplývajících pohybů jsem vymyslel a nechal zhotovit kovovou konstrukci, která visí na zdi a nese celou váhu kachlového výměníku. Spodek je zvenčí uzavřen odizolovanými dřevěnými trámky.

Vzduchový oběh je veden přes malý pokojíček, který takto bude vyhřívaný, a kachlový výměník poslouží k temperování pokoje většího, který je v případě potřeby aktivně vytápěn krbovými kamny.

Pro stavbu kachlového výměníku se mi podařilo získat za odvoz kachle z rozebraných sloupových kamen. Záměrem bylo barevné sjednocení s původní kobkou. Ozdobné kachle z nich jsme umístili na teplovzdušný komín, jako čistící otvor posloužila popelníková dvířka. Přikládací dvířka jsme použili ve výměníku k případnému odvětrání přebytku tepla v pokojíčku a tím se povedlo vytvořit iluzi malých kachlových kamínek.

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
V případě potřeby mi můžete zaslat pudorys, projektovou dokumentaci domu, nákresek nebo fotografie kamen, aj., co budete považovat za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
Všechny Vaše dotazy rád osobně zodpovím. Vaše emailová adresa bude automaticky zařazena do mého adresáře pro občasný informační zpravodaj. V případě, že nemáte zájem o zasílání informací, použijte pro Váš dotaz emailovou adresu v sekci Kamnář a stavitel.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.