Světlá Hora u Bruntálu

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba bez odborného dohledu
Stav projektu: 
5

Technická specifikace

Typ ohniště: 
Sporákové ohniště
Externí přívod vzduchu: 
ne

Popis sporáku

Že je v Česku stále dost šikovných lidí se zlatými moravskými ručičkami se můžeme přesvědčit v obci Světlá Hora na Bruntálsku. Nejenže se podařilo majiteli domu postavit svépomocí krásný kachlový sporák, on si navíc sám k němu zhotovil i kování. Stavbu sporáku stavěl majitel pouze na základě získané literatury a účasti na kamnářském workshopu. Sokl kachlového sporáku je tak vyzděn tradiční vápennou maltou z červených pálených cihel, na ostatní zdění a venkovní omítky byla použita hlína. Kachle byly dodány na objednávku od nedaleko vzdálené firmy Hein. Kromě zakoupené ocelové plotny s rámem je ostatní kování vlastnoručně dělané. Jelikož má komín silný tah, při větrném počastí je nutné regulovat klapkou odtah do komína. Celkově se jedná o velmi zdařilé dílo a snese i přísná kamnářská kriteria. Slávku, gratuluju ti ke zdařilému dílu a přeju mnoho pohody a tepla u tvého nového sporáku!

Váš příběh

Do rodinného domu po rodičích ve Světlé Hoře jsme se nastěhovali před 5 lety. Před nastěhováním se provedla generální výměna elektrických rozvodů, kompletní rekonstrukce koupelny a vodovodní sítě. Po dvou letech následovala výměna oken. V roce 2015 uzrál čas na přebudování kuchyně. Od samého počátečního návrhu jsem počítal se sporákem v kuchyni. Jeden z důvodů byla nezávislost na plynu a el.energii  k přípravě pokrmů, další důvod je zdroj akumulovaného sálavého tepla. Sálavé teplo je velmi příjemné a přirozené. K přípravě oběda se spálí asi 5kg dřeva, teplota 20°C v kuchyni vydrží do dalšího dne. V celém domě je ústřední topení na plyn, ale toto teplo je jiné "studené". Teplo s ústředního topení neprohřeje vnitřní stěny. V kuchyni se na stěnách občas tvořila plíseň a to byl další důvod proč sporák. Na kamna si začínáme postupně  zvykat a učíme se na něm vařit.

Původně jsem chtěl realizaci kamen nechat na kamnáři. Proběhla jedna schůzka s tím že se ozve a do táhneme projekt do konce. Jak šel čas, kamnář se neozval a já začal hledat jiný způsob. Našel jsem Honzu kamnáře ochotného se podělit o základy kamnařiny v rámci Workshopu. Stavba byla pro amatéra dost náročná jak na přípravu - výrobní dokumentace kování, zhotovení topného štítu a trouby, návrh sporáku a samotná realizace vlastního sporáku.

Projeková dokumentace. Dům a umístění kamen
Projeková dokumentace. Dům a umístění kamen
Náčrt kachlového sporáku a počty jednotlivých kachlů
Pan Slávek je velmi zručný, a tak si kompletní kování do kachlového sporáku vyrobil zcela sám!
Pan Slávek je velmi zručný, a tak si kompletní kování do kachlového sporáku vyrobil zcela sám!
Pan Slávek je velmi zručný, a tak si kompletní kování do kachlového sporáku vyrobil zcela sám!
Pan Slávek je velmi zručný, a tak si kompletní kování do kachlového sporáku vyrobil zcela sám!
Kromě vaření a pečení bude kachlový sporák vytápět i zadní místnost.
Základní sokl kachlového sporáku položen z klasických pálených cihel.
Ohniště kachlového sporáku.
Pohled z dvířek do ohniště kachlového sporáku.
Pohled z popelníkových dvířek kachlového sporáku.
Osazení rámu a první řady kachlů.

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
V případě potřeby mi můžete zaslat pudorys, projektovou dokumentaci domu, nákresek nebo fotografie kamen, aj., co budete považovat za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.