Sušení topidla

Tento článek je přístupný po zaplacení členského příspěvku, zdarma je zpřístupněn pouze všem stavitelům kamen svépomocí s odborným dohledem.

Výukový online systém I.

Doporučení pro kamnáře a jejich zákazníky:

Zmíněné znalosti a vědomosti byly načerpány od výrobců, technologů a letité kamnářské praxe z Čech i zahraničí. Byli jsme svědky situace, kdy druhý den po stavbě kamnář roztápěl naplno viditelně vlhký krb. Tento článek vznikl díky dalšímu zjištění, že překvapivě velké množství kamnářů / krbařů této problematice nevěnuje žádnou pozornost. Při prvních roztápění v krbových obestavbách i kamnech je nutné znát a respektovat fyzikální procesy, které probíhají uvnitř stavebních materiálů a na stavbě samotné.

Od září prudce klesá průměrná teplota a na stavbách se netopí. Lepící hmoty pracují správně jedině nad teploty + 5°C. Nižší teplota má velký vliv na přilnavost, pevnost spoje a tuhnutí. Objekty  ve kterých stavíte krby, jsou plné vlhkosti. Ta vzniká aplikací ohromného množství stavebních lepidel, malt, omítek, vyléváním podlah atd. Tyto skutečnosti ovlivňují i stavbu našich topidel.

Naše lité výrobky po vyjmutí z formy sušíme 5 dní ve vyhřívaných regálech. Až po 5-ti dnech jej teprve paletizujeme. Cementy zrají celkem 28 dní. Hydratace tedy ještě není u konce. Tímto se tvarovky v uzavřeném obalu mohou orosit. Jedná se o možnou část zbytkové vlhkosti. Tento proces je pro tvarovku důležitý, neboť výrobek získává vyšší pevnost. Rychlým vysušením by tvarovka naopak ztrácela na pevnosti. Sušící prostory proto dosahují okolo 80% vzdušné vlhkosti. Rosení povrchu tvarovek může být v našem případě přirozený proces, který se v sezóně může objevit. 

 Při lepení tvarovek, nanášení nosné vrstvy pro perlinku a omítky stavební desky absorbují další vodu. Kamnářské malty, lepidla a omítky potřebují také přirozenější způsob vyschnutí a vyzrání. Lepené plochy tvarovek, nosná vrstva pro perlinku či omítka se z velké části odlupuje, nebo praská právě rychlým zátopem. Z obestavby topidla se dostávají vodní páry, které narušují spoje i jednotlivé vrstvy. Všechny kamnářské betonové výrobky, jako například litý šamot a jiné lehčené speciální kamnářské betony obsahují díky pórovitosti určitou dávku vlhkosti. Toto platí i pro klasické pálené kamnářské šamoty. Šamot je všeobecně velmi nasákavý.

 Proto upozorňujte vaše zákazníky, aby při prvních zátopech a na začátku sezóny topily obezřetně. V rekreačních objektech, kde se netopí mimo sezónu vůbec, je nutné krb, či kamna opět pomalu vysušit. V právě vystavěném krbu, či kamnech není možné topit hned druhý den po dostavbě běžným způsobem. Topidlo se musí pozvolně vysušit na přijatelnou úroveň. Až pak je možná jeho běžná zátěž standardním topením. Nedovolte zákazníkovi bez vysušení krbu nechat obsluhovat krb jiné osoby. Často například dělníky na stavbě, kteří si přitopí kvůli zimě, či aby celý dům prosychal. Jedná se o hrubé zásahy.

Zde je návod, který by jste měli správně dodržovat Vy, nebo vaši zákazníci u každé vaší stavby. Jen tak může výrobce ručit za své stavební materiály a vy za své topidlo. Víme, jaká je dnes doba a jaká je realita. Prosíme berte tyto skutečnosti na zřetel a pokuste se k návodu co nejvíce přiblížit. Zatápění se samozřejmě může lišit na základě typu stavebních materiálů a topidel.

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf doc docx ppt pptx gz rar tar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.